Słowniczek

BERGAMOTKA: To gorzka, niejadalna pomarańcza uprawiana głównie w krajach śródziemnomorskich. Ze skórki owoców, kwiatów i liści tej rośliny pozyskuje się olejek, który jest jednym z najbardziej uniwersalnych składników pachnideł. Aromat bergamotki jest lekki, świeży, cytrusowy. Poprawia nastrój, koi, relaksuje, a także wspomaga koncentrację.

BÓB TONKA: Tonkowiec wonny to tropikalne drzewo pochodzące z Ameryki Południowej. Jego nasiona – boby są długie, wąskie, mają głęboki czarny kolor i pomarszczoną skórkę. Pozyskiwany z nich wyciąg odznacza się słodkim, waniliowo-rumowym aromatem z migdałową nutą. W perfumach stanowi on zazwyczaj bazę zapachu, ponieważ ma właściwości utrwalające.

DRZEWO SANDAŁOWE (SANDAŁOWIEC): Ta wiecznie zielona roślina występująca w Azji Południowo-Wschodniej i Australii jest półpasożytem: musi rosnąć w pobliżu innych roślin, by pobierać od nich wodę i sole mineralne. Ze sproszkowanego drewna oraz korzeni sandałowca destyluje się olejek sandałowy, który ma słodki, żywiczny, lekko piżmowy aromat. Jest także doskonałym utrwalaczem zapachów, dlatego najczęściej wchodzi w skład nut bazowych pachnideł.

GOŹDZIKI: To wysuszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego – drzewa uprawianego w krajach podzwrotnikowych. Z goździków pozyskuje się olejek goździkowy, który perfumom nadaje ostry, słodko-korzenny aromat. Ze względu na pobudzające i rozgrzewające właściwości goździki uznawane są za afrodyzjak. Stosowane są także jako przyprawa.

JAŚMIN: Krzew lub pnącze o delikatnych, słodko pachnących kwiatach. Jest jedną z najbardziej znanych substancji zapachowych, od wieków wykorzystywanych w perfumiarstwie. Kwiaty jaśminu zbiera się ręcznie, wczesnym rankiem, gdy najmocniej pachną. Aby uzyskać kilogram ekstraktu trzeba zużyć aż 200 kilogramów kwiatów, dlatego naturalny zapach często zastępowany jest związkami syntetycznymi.

KUMKWAT: To małe drzewko pochodzące z Chin, które wydaje przypominające pomarańcze owoce tyle, że dużo mniejsze i podłużne. Z ich cienkiej skórki pozyskuje się olejek eteryczny pachnący jak połączenie woni pomarańczy i bergamotki. Jego aromat jest cierpko-słodki, cytrusowy.

LUKRECJA: To bylina rosnąca w Europie i Azji. Ma charakterystyczny, gruby korzeń, drobne listki i niebiesko-fioletowe kwiaty. Z korzenia pozyskuje się się ziołowo-słodki ekstrakt o anyżowym, lekko drzewnym aromacie. Połączenie zapachów wanilii i lukrecji pozwala uzyskać smakowitą, cukierkową woń.

OPUNCJA: To roślina z rodziny kaktusowatych pochodząca z Ameryki Północnej i Południowej. Jej kolczaste owoce są jadalne. Mają barwę zieloną, żółtą lub czerwoną i wyglądem przypominają gruszki, stąd angielska nawa rośliny prickly pear – kłująca gruszka. Do kompozycji zapachowych opuncja wprowadza egzotyczną, pobudzającą woń. Ponieważ wiele gatunków opuncji jest zagrożonych wyginięciem, w przemyśle perfumeryjnym jej naturalny zapach zastępuje się syntetykami.

PASSIFLORA: To pnącze występujące w Ameryce podzwrotnikowej, które wydaje piękne, wonne kwiaty, a niektóre gatunki także mięsiste, smaczne owoce nazywane marakują. Passiflora pachnie intensywnie i słodko. Nazwa rośliny tłumaczona na język polski to męczennica – w jej oryginalnie zbudowanych kwiatach dopatrywano się symboliki męki Chrystusa.

RÓŻA: To jeden z najbardziej cenionych surowców do produkcji perfum. Z płatków róży uzyskuje się olejek różany. Jego zapach charakteryzuje się trwałością i pięknym, bogatym aromatem. Liczne odmiany róż pozwalają uzyskać różnorodną paletę woni, od słodkich po ciężkie, niemal piżmowe. Najczęściej wykorzystywana przez perfumiarzy jest róża damasceńska oraz róża stulistna.

WANILIA: To pnącze z rodziny storczykowatych wywodzące się z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Wykorzystywany w perfumiarstwie olejek waniliowy otrzymuje się z wysuszonych owoców tej rośliny – długich strąków, tzw. lasek wanilii. Ma on głęboki, słodki, balsamiczny zapach. Jest częstym składnikiem ciepłych, zmysłowych kompozycji orientalnych.

WETIWER: Składnik otrzymywany z korzenia wetiwerii pachnącej – wysokiej trawy rosnącej w Azji Południowo-Wschodniej. Olejek wetiwerowy posiada ziemisty, korzenny zapach, z bogatym drzewnym tłem. Najczęściej wykorzystywany jest w kompozycjach męskich.

YLANG-YLANG: Duże drzewo rosnące głównie w Azji Południowo-Wschodniej. W przemyśle perfumeryjnym wykorzystywany jest olejek pozyskiwany z kwiatów tego drzewa. Olejek ylangowy ma słodki, kwiatowy, zbliżony do jaśminu zapach. Dodaje lekkości kompozycjom orientalnym – łagodzi ostre nuty. Jest ceniony w aromaterapii, ponieważ pobudza zmysły.