Tagi

,

Dobrze dobrany zapach powinien współgrać z naszym charakterem i temperamentem; wprowadzać w dobry nastrój i poprawiać samopoczucie; pasować do typu urody, stylu ubierania się, trybu życia, okazji, pory dnia i roku. Wybór odpowiadającego nam zapachu nie jest sprawą prostą. Producenci perfum prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych kompozycji, konkurujących ze sobą opakowaniem czy wizerunkiem gwiazdy na plakacie promocyjnym. Jeśli chcesz odnaleźć zapach, który wydaje się być stworzony dla ciebie, nie kieruj się kształtną buteleczką lub atrakcyjną reklamą, lecz stosuj się do następujących wskazówek:

  • Główna zasada dotycząca wyboru perfum, brzmi: daj sobie czas. Nie kupuj pachnideł pod wpływem pierwszego wrażenia. Im większa ekscytacja i pośpiech, tym łatwiej o pomyłkę. Nastaw się na kilka wizyt w perfumerii, zanim dokonasz zakupu.
  • Przed udaniem się do sklepu zastanów się, na jakie okazje potrzebujesz perfum. O jakiej porze dnia i roku będziesz z nich korzystać? Czemu mają służyć? (Czy mają budzić wspomnienia, tworzyć aurę tajemniczości, podkreślać szyk i elegancję, pociągać mężczyzn?) Przyda się również podstawowa wiedza na temat rodzin zapachowych. Mając określone preferencje łatwiej zapytać w perfumerii kogoś z obsługi o interesujący nas zapach.
  • Najlepszą porą na dobranie odpowiednich perfum jest przedpołudnie, ponieważ w tym czasie zmysł węchu jest najbardziej wrażliwy.
  • Przed wyjściem na poszukiwanie nowego zapachu nie używaj perfum, ani intensywnie pachnących kosmetyków – ich woń może zakłócić odbiór testowanych zapachów.
  • Nie powinno się testować więcej niż trzech perfum na raz. Nasz nos traci zdolność rozróżniania zapachów dość szybko i kolejnych nie będzie w stanie prawidłowo ocenić. Po sprawdzeniu kilku pachnideł, można wyjść ze sklepu, dać odpocząć nosowi i wrócić po kilkunastu minutach, aby kontynuować poszukiwania.
  • Perfumy testuj na skórze. Najlepiej w miejscach, w których wyczuwalne jest tętno, np. na nadgarstku lub zgięciu łokcia. Pierwsze testy możesz wykonać na blotterach, czyli papierowych paseczkach dostępnych w perfumerii. Bezpośrednio na skórę aplikuj ten zapach, który spodobał ci się najbardziej. Nie wąchaj korka, ani szyjki flakonu, bo zamiast rzeczywistej woni poczujesz ulatniający się alkohol.
  • Nie rozcieraj zapachu na nadgarstkach po aplikacji. W ten sposób zniszczysz kompozycję zapachową, tak że nie będzie mogła prawidłowo się rozwinąć w kolejne nuty.
  • Po zaaplikowaniu zapachu odczekaj chwilę, aż alkohol odparuje i powąchaj. Poczujesz pierwszą nutę zapachową – nutę głowy. Perfumy składają się z kilku nut zapachowych, które ujawniają się w różnym czasie (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj). Dany zapach po godzinie może pachnieć inaczej niż z początku ci się wydawało. Dlatego warto „ponosić” perfumy kilka godzin, zanim stwierdzisz, że ci odpowiadają.
  • Dobrym pomysłem jest poprosić o próbki zapachów, które cię interesują. Dzięki temu możesz bez pośpiechu, z perspektywy czasu sprawdzić dane perfumy i ocenić, jak reagują na nie inni.